Ubytovanie Siófok – Vily v Siófoku


Ak je reč o Siófoku, v prvom rade zíde každému na um Balaton, pláž a letná dovolenka. A nebolo tomu inak ani pred storočím, kedy trávila vtedajšia smotánka hlavného mesta významnú časť svojho života práve pri Balatone. Toto obdobie pripomínajú v meste dobové vily, z ktorých podaktoré ponúkajú ubytovanie v Siófoku dodnes.

V roku 1878 bol postavený impozantný kúpeľný dom pod názvom „Magyar Tenger” s osemdesiatimi kójami, ktorý jednoznačne ovplyvnil rozvoj turistického ruchu a kvalitu ubytovania v meste. Vesprémska kapitula sa v roku 1885 s vervou a vidinou blízkeho úspechu vrhla na deľbu pozemkov, a tak sa začala písať história budovania kúpeľného letoviska. Vtedy sa Balaton stal hlavným cieľom veľkomestskej buržoázie, predovšetkým však umelcov. Vágó Pál, prezývaný “štetcom Petófiho”, Tölgyessy Artúr, Than Mór a Feledi (Flesch) Tivadar – známi to maliari svojej doby – si práve tu začali kupovať svoje pôsobiská. Tak sa v meste rozbehol kúpeľný ruch, ktorý sa na prelome dvadsiateho storočia stával čoraz pestrejším vďaka viacerým športovým a kultúrnym podujatiam. Sťahovalo sa sem stále viac aktérov spoločenského života, niektorí na dlhšie, iní na kratšiu dobu. Ubytovávali sa v hoteloch, ktorých počet neustále vzrastal alebo si stavali vlastné rezidencie.

Medzi prisťahovalcami bol aj Dr. Thanhoffer Lajos, profesor medicíny, ktorý si v roku 1897 postavil vilu na Petőfiho promenáde. Dom je známy pod názvom Horthy-vila, pretože istý čas ho používal guvernér ako svoje ústredné sídlo. Naposledy slúžil ako knižnica Vysokej školy Jánosa Kodolányiho, mesto Siófok ho však plánuje využiť ako možnosť ubytovania v Siófoku a centrum podujatí. V rokoch 1914 – 1919 strávil leto ako hosť v dome Gyulu Váradyho Krúdy Gyula, kde spoznal aj svoju budúcu, o 21 rokov mladšiu manželku Zuzanu Rózsa Várady. Odtiaľto pochádza aj názov Krúdy-vila, i keď budova stojaca v blízkosti prístavu nikdy nebola jeho majetkom. Podobný príbeh má aj Jókaiho –vila, ktorú pôvodne postavil Dávid Braun v roku 1897, neskôr ju odkúpil právnik Dr. Fekete Vilmos z Temesváru. Jókai Mór v tomto dome strávil posledné leto svojho života roku 1903. Z vily sa stal elegantný hotel, ktorý do dnešného dňa ponúka ubytovanie v Siófoku. Víkendový dom tu vlastnil aj olympijský víťaz Fuchs Jenő, a taktiež aj slávni herci minulého storočia Bilicsi Tivadar, Kabos Gyula a rodina Latabára. Z víkendového domu Kamila Felekyho je dnes reštaurácia, z rodičovského domu Imreho Kálmána múzeum.

Charakter rodinných víl, ktoré v minulosti zohrávali dôležitú úlohu v cestovnom ruchu, dnes hrdo zastupuje Renegade Sport Hotel, ktorý ponúka ubytovanie v Siófoku na vysokej úrovni. Populárny hotel v Siófoku získal uznanie návštevníkov mesta svojou ústretovosťou a pozornosťou. Je situovaný na Petőfiho promenáde, takže hlavné ciele každého turistu – čarokrásne pláže Balatonu, vzdialené len 50 metrov od hotela – sú rýchlo dostupné. Pešo sa tiež raz-dva presuniete aj na neďalekú verejnú pláž, miesta, kde sa konajú zaujímavé podujatia a taktiež do blízkeho prístavu.